Με τον Ντι Μαρία πρωταγωνιστή η ανώτερη Παρί για πρώτη φορά στον τελικό του Champions League

0
23

Με τον Ντι Μαρία να έχει γκολ και δύο ασίστ, η ανώτερη Παρί προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο 45λεπτο, νίκησε τελικά 3-0 τη Λειψία και πέρασε για πρώτη φορά στον τελικό του Champions League.

Με τον Ντι Μαρία να έχει… διαολεμένα κέφια, «σερβίροντας» το πρώτο γκολ στον Μαρκίνιος στο 13ο λεπτό, πετυχαίνοντας ο ίδιος το δεύτερο στο 42’ από μαγική ασίστ του Νεϊμάρ και δίνοντας την ευκαιρία στον Μπερνάτ να «γράψει» από νωρίς -στο 56ο λεπτό- το τελικό σκορ, οι «πρωτευουσιάνοι» έγραψαν ιστορία πηγαίνοντας πρώτη φορά στην ιστορία τους στον τελικό!

Από… κοντά και ο Νεϊμάρ που εκτός από ασίστ είχε και δύο δοκάρια, στο 7’ και στο 35’, ενώ έκανε ό,τι ήθελε τους αντιπάλους του δείχνοντας μετά την Αταλάντα και σήμερα ότι είναι «καυτός».

Οι δυο ομάδες μπήκαν με.. επιθετική φιλοσοφία στο παιχνίδι, με την Παρί όμως να έχει στο 6′ δοκάρι με τον Νεϊμάρ και επτά λεπτά αργότερα να ανοίγει το σκορ. Ο ντι Μαρία εκτέλεσε υποδειγματικά ένα φάουλ, ο Μαρκίνιος έπιασε την κεφαλιά και νίκησε τον Γκουλάσι για το 0-1.

Η Λειψία ανέβασε… στροφές και στο 25′ άγγιξε την ισοφάριση. Ο Λάιμερ έκανε την προσπάθεια από δεξιά και το γύρισμα για τον Πόουλσεν ο οποίος στην κίνηση σούταρε λίγο πίσω από τη γραμμή της μικρής περιοχής, στέλνοντας την μπάλα για λίγο άουτ. Η Παρί πήρε την κατοχή της μπάλας κι έτσι τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 35′ ο Νεϊμάρ έχασε νέα ευκαιρία να χριστεί σκόρερ, έχοντας και πάλι δοκάρι, σε μακρινή πανέξυπνη εκτέλεση φάουλ.

Η Παρί Σεν Ζερμέν έκλεισε το ημίχρονο, φτάνοντας στο 0-2. Ο Γκουλάσι έκανε λάθος πάσα στο 42′, ο Παρέδες έδωσε στη μεγάλη περιοχή για τον Νεϊμάρ, αυτός με εξαιρετικό τακουνάκι έβγαλε μόνο του τον Ντι Μαρία και ο Αργεντινός έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

Η πρόκριση της Παρί Σεν Ζερμέν “κλείδωσε” λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης (56′). Ο Μπερνάτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γκουλάσι από κοντά. Στη συνέχεια ο Ερέρα έκλεψε από τον Μουκιελέ (ελέγχθηκε αν υπήρχε φάουλ), ο Ντι Μαρία έβγαλε τη σέντρα και ο Μπερνάτ μόνος στην περιοχή (καλυπτόταν από τον Μουκιελέ) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Γκουλάσι.

Το παιχνίδι κύλησε στους ρυθμούς των Γάλλων, με τον Εμπαπέ να προσπαθεί να σκοράρει, αλλά να μην μπορεί να νικήσει τον Γκουλάσι.

Πηγή: Sport-fm

Πηγή: madata.gr