Τελικός Κυπέλλου: Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1 – 2 στην έναρξη του β ημιχρόνου

0
23

Με γκολ του Κρμέντσικ στο 90′ ο ΠΑΟΚ κάνει το 2-1 επί του Ολυμπιακού και είναι πολύ κοντά στην κατάκτηση του κυπέλλου.

ΓΚΟΟΟΟΟΛ! Ο ΠΑΟΚ γράφει το 2-1 με τον Κρμέντσικ

Εχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα. Κι είναι λογικό μετά το εκρηκτικό ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου. Ο ΠΑΟΚ κατόρθωσε μετά το ξέσπασμα του Ολυμπιακού να ηρεμήσει και να ισορροπήσει.

Ο Ολυμπιακός ισοφαρίζει με τον Εμβιλά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη.

Ο Εμβιλά εξιλεώνεται για το πέναλτι που έφερε το γκολ του ΠΑΟΚ και ισοφαρίζει για τον Ολυμπιακό στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ προηγείται 1-0 με την εκτέλεση πέναλτι του Βιειρίνια. Ο Δικέφαλος έχει φέρει το ματς στα μέτρα του, έχοντας αποσυντονίσει το παιχνίδι του Ολυμπιακού, που ουσιαστικά έχει μόλις μία στιγμή με τον Μπρούμα. Ο ΠΑΟΚ έχει και δοκάρι με τον Σβιντέρσκι.

Τέλος ημιχρόνου!

Με πέναλτι του Βιεϊρίνια στο 36′ ο ΠΑΟΚ προηγείται του Ολυμπιακού στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Σβαμπ έκλεψε τη μπάλα, ο Εμβιλά τον ανέτρεψε, ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Πορτογάλος ευστόχησε και έκανε το 0-1.

Η πίεση του ΠΑΟΚ πολύ αποτελεσματική, κι έχει αποσυντονίσει τον Ολυμπιακό. Η τακτική του Γκαρσία επί του παρόντος βγαίνει στο γήπεδο καθώς ο Δικέφαλος όχι μόνο είναι μπροστά στο σκορ αλλά έχει θέσει νοκ άουτ τα ατού των Πειραιωτών.

Η απόλυτη μάχη του ελληνικού ποδοσφαίρου σε έναν αγώνα που θα κρίνει έναν τίτλο.

Ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο ΟΑΚΑ (21.00, Cosmote Sport 1) και στο τέλος της ημέρας θα υπάρξει ένας μεγάλος νικητής κι ένας μεγάλος χαμένος.

Στην προκειμένη περίπτωση πάντως η μάχη του Δικέφαλου με τους Πειραιώτες αποκτά ακόμη μεγαλύτερη αξία δεδομένου ότι, εκτός των άλλων, οι δύο αντίπαλοι θα παίξουν για το γόητρο και για την πρωτοκαθεδρία στον ελληνικό ποδοσφαιρικό χάρτη.

Πρόκειται άλλωστε για τις δυο ομάδες που παίζουν πρωταγωνιστικό ρόλο τα τελευταία χρόνια: δύο σερί πρωταθλήματα (2020, 2021) έχει κατακτήσει ο Ολυμπιακός κι ένα Κύπελλο (2021), την ώρα που ο ΠΑΟΚ έχει σηκώσει το αήττητο πρωτάθλημα του 2019 και τρία σερί Κύπελλα την περίοδο 2017-2019). Είναι ενδεικτικό πως οι έξι τελευταίο τίτλοι στο ελληνικό ποδόσφαιρο έχουν καταλήξει είτε στην Τούμπα, είτε στο Καραισκάκη. Υπόθεση πολύ προσωπική…

Πηγή: madata.gr